Planowane na 27 listopada 2024 roku debaty w ramach konferencji pt. „Deglomeracja jako narzędzie równoważenia rozwoju” odbędą się w Pałacu Bursztynowym. Będą one skupiały się na problemach dotykających dawne stolice województw. Włocławek, będący gospodarzem spotkania, ma zapoczątkować autentyczną wymianę myśli i idei mającą na celu przywrócenie jednolitości ekonomiczno-społecznej Polski.
Miejscem wydarzenia będzie urokliwy Pałac Bursztynowy, a rolę gospodarza konferencji pełnić będzie redaktor Piotr Witwicki, znany z autorstwa książki o tytule „Znikająca Polska”.
– Zmagania dawnych miast wojewódzkich, które wpadły w kryzys po utracie swojego statusu i które nadal z tym kryzysem walczą, nie znalazły dotąd satysfakcjonującego rozwiązania. Dotychczas stosowane metody i narzędzia nie dały oczekiwanych efektów. To sugeruje, że powinniśmy poddać rewizji nasze podejście do kwestii zrównoważonego rozwoju miast i opracować propozycję polityki krajowej, która w autentyczny sposób wspomagałaby te miasta w przeciwdziałaniu kryzysowi i skierowaniu ich ku ścieżce wzrostu – podkreśla prezydent Włocławka, Krzysztof Kukucki.
Szczegółowy program konferencji obejmuje rejestrację uczestników, powitanie i otwarcie konferencji przez Prezydenta Miasta Włocławek, Krzysztofa Kukuckiego, prezentacje dotyczące rynku pracy, sytuacji i perspektyw gospodarczych dawnych miast wojewódzkich oraz układu województw. Zaplanowano również przerwę kawową, dyskusję panelową na temat założeń do ustawy deglomeracyjnej, podsumowanie konferencji oraz poczęstunek.
Konferencja odbędzie się pod patronatem Instytutu Sobieskiego – lidera polskich think tanków. Organizacja ta działa od 2003 roku (uzyskała osobowość prawną w 2005 roku) i prowadzi działalność naukowo-badawczą, wydawniczą oraz ekspercką; przygotowuje raporty, komentarze i ekspertyzy dotyczące kluczowych obszarów swojej pracy takich jak energetyka, transport, gospodarka, finanse publiczne, rozwój regionalny, nowe technologie, infrastruktura i polityka zagraniczna. Instytut Sobieskiego jest również organizatorem konferencji i seminariów o randze międzynarodowej i krajowej.
Założycielami Instytutu są Mirosław Gruszka, dr hab. Ryszard Sowiński i Paweł Szałamacha.