Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, w okresie między 18 a 29 listopada, jest gospodarzem kursu podstawowego dla kandydatów na instruktorów z dziedziny saperstwa i inżynierii wojskowej. Szkolenie skupia kilkunastu żołnierzy reprezentujących Brygady Obrony Terytorialnej z różnych części kraju.
Kształcenie aspirujących do roli instruktorów w sferze saperskiej i wojskowej inżynierii jest realizowane dwufazowo. Pierwsza faza to trzytygodniowy etap teoretyczny, po którym uczestnicy zdają egzamin. Po pomyślnym przejściu tej części szkolenia, żołnierze udają się do Torunia na dwutygodniowy etap praktyczny. Wtedy mają możliwość poznania metod pracy z minami i innymi materiałami wybuchowymi.
Jeden z uczestników kursu, reprezentujący 11 Małopolską Brygadę Obrony Terytorialnej, wyraził swoje zadowolenie z możliwości uczestnictwa w tym szkoleniu. Podkreślił, że instruktorzy zapewniają ciekawą formę nauki, przy równoczesnym szczególnym nacisku na kwestie bezpieczeństwa, a duża ilość materiałów wybuchowych pozwala na praktyczne przetestowanie różnych scenariuszy.
Całościowy kurs dla przyszłych instruktorów w dziedzinie saperstwa i inżynierii wojskowej składa się z trzech etapów: podstawowego, instruktorskiego i doskonalącego. Na pierwszym z nich uczestnicy zdobywają wiedzę m.in. o metodach wysadzania, destrukcji różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych, budowaniu przeszkód terenowych, ustawianiu pól minowych czy pracy z materiałem wybuchowym.
Jedna z uczestniczek reprezentująca 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej podkreśliła, że udział w tym szkoleniu jest dla niej naturalnym krokiem ku roli instruktora. Podkreślała profesjonalizm prowadzenia zajęć oraz ich bezpieczny charakter.
W drugiej części szkolenia – etapie instruktorskim – kadra dydaktyczna Centrum Szkolenia WOT kładzie szczególny nacisk na metodykę prowadzenia zajęć. Kursanci samodzielnie prowadzą zajęcia z zakresu saperstwa i inżynierii wojskowej, a wykładowcy monitorują i korygują ewentualne błędy. Ostatnia część kursu – etap doskonalący – skupia się na nauce rozpoznania inżynieryjnego oraz detekcji i neutralizacji różnego rodzaju prowizorycznych czy improwizowanych urządzeń wybuchowych.