Włocławek wprowadza do swojej oferty kulturalnej program rezydencji artystycznych. Na zdjęciu widzimy Huberta Bujaka, artystę, który stoi przed swoim dziełem. Program rezydencji ma ruszyć w pełni 19 sierpnia 2024 roku. Pierwsza rezydencja odbywać się będzie w specjalnie zaprojektowanym mieszkaniu/studio o powierzchni 100m2, znajdującym się w Centrum Aktywizacji i Przedsiębiorczości przy ulicy 3 Maja 18. Obowiązek artysty-rezydenta to prowadzenie co najmniej dwóch spotkań z lokalną społecznością oraz stworzenie i zrealizowanie finałowego wydarzenia na pograniczu sztuki i edukacji podczas trwania projektu, które potrwa od 4 do 6 tygodni.
Włocławek zasila szeregi miast innowacyjnych, które decydują się na organizację rezydencji artystycznych takich jak Poznań. Projekt ten jest unikalny ze względu na to, że przez 6 tygodni konkretna osoba będzie mieszkać i pracować w specjalnie zaaranżowanym mieszkaniu/studio, angażując się i wpływając na lokalną społeczność dzięki doświadczeniu nabytego podczas wcześniejszych rezydencji artystycznych. Zdaniem Prezydenta Włocławka, Krzysztofa Kukuckiego, projekt ten jest kluczowy dla procesu rewitalizacji miasta, który musi uwzględniać nie tylko aspekty techniczne, ale również społeczne.
Pierwszym artystą-rezydentem będzie Hubert Bujak – wszechstronny twórca, który specjalizuje się w malarstwie, rzeźbie oraz tworzeniu obiektów i instalacji. W latach 2005-2010 studiował na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Tam też uzyskał dyplom z wyróżnieniem na kierunku rzeźba, pod okiem prof. Christosa Mandziosa (obok aneksu z malarstwa prowadzonego przez prof. Aleksandra Dymitrowicza w 2010 roku). Tytuł doktora sztuki zdobył tamże w 2017 roku. Hubert jest adiunktem na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz prowadzi lekcje malarstwa na studiach podyplomowych na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, zarówno w kraju jak i za granicą.
Rezydencje artystyczne stanowią część projektu realizowanego w centrum Włocławka w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028. Projekt ten oferuje możliwość zamieszkania i pracy twórczej dla artystów z różnych dziedzin takich jak malarstwo, rzeźba, fotografia, ceramika, performance, asamblaż, literatura, choreografia i film. Inspiracją dla prac rezydenta ma być historia Włocławka, jego dziedzictwo kulturowe, urbanistyka, położenie geograficzne oraz współczesne problemy społeczne.
Artyści są wybierani w otwartym konkursie zgodnie z założeniami projektu rezydencji. W tym roku (2024), w pierwszej edycji programu rezydencji artystycznych, koordynatorem jest Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku.