Po licznych procesach sądowych, Włocławek może w końcu ogłosić się oficjalnym właścicielem budynku, który przez wiele lat funkcjonował jako „Teatr Nasz”. Niejasne były do tej pory kwestie prawne związane z tym obiektem, ale teraz, gdy jest własnością miasta, istnieje szansa na jego ocalenie.
Planowane jest przeprowadzenie remontu i modernizacji budynku, który ma stać się kolejnym etapem rewitalizacji Włocławka. Ten projekt ma na celu służyć dobrobytowi miasta i jego mieszkańców.
Dzięki informacjom zebranym przez Łukasza Daniewskiego – historyka pracującego w Wydziale Kultury, Turystyki i Promocji Urzędu Miasta – możemy zaprezentować kilka ciekawostek dotyczących historii tego budynku. Znajduje się on na obszarze rewitalizacji przy ul. Brzeskiej 1/3 i pochodzi z XIX wieku. Zbudowano go w dwóch etapach: narożna część powstała w latach trzydziestych XIX wieku, natomiast oficyna z częścią mieszkalną najprawdopodobniej w latach osiemdziesiątych XIX wieku.
W 1878 roku, Ludwik Bauer – przedsiębiorca i społecznik, który później został nadburmistrzem Włocławka oraz Honorowym Obywatelem miasta – założył rektyfikację spirytusu, dystylarnię wódki i octownię. Jego starszy brat Emil i Konstanty Werner dołączyli do przedsiębiorstwa w 1889 roku. W związku z decyzjami władz rosyjskich, działalność została zamknięta po kilku latach.
Emil Bauer kontynuował jednak działalność przy ul. Brzeskiej 1/3, produkując wódki słodkie i wody gazowane. Po śmierci Emila w 1915 roku, biznes przejął jego syn Eryk. W 1927 roku firma przekształciła się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie „Dystylarnia parowa oraz fabryka wód gazowych Eryk Bauer”. Udziałowcami zostali Eryk Bauer oraz miejscowi Żydzi: Jakób Nuta Kruszyński, Mieczysław Kruszyński, Feliks Kruszyński, Roma z Kruszyńskich Daumanowa i Bernard Kruszyński.
W 1934 roku jeden ze współudziałowców spółki, J.N. Kruszyński (zm. 1942 r.), nabył nieruchomość od Eryka Bauera. Podczas II wojny światowej, w budynku funkcjonowała firma „Likörfabrik Erich Bauer”. Po wojnie, spadkobierczynią została córka J. N. Kruszyńskiego – Róża.
W okresie PRL budynek pełnił różne funkcje społeczne, mieszkalne i gospodarcze – znajdowały się tam między innymi wytwórnia piwa, magazyny PSS Społem oraz świetlica zakładowa. Władze utrzymywały też tam salę koncertową, w której w latach 60. XX wieku wystąpił m.in. Luciano Pavarotti.
Po transformacji ustrojowej w 1989 roku, pod adresem Brzeska 1 swoją siedzibę miało biuro Senatora RP – Bartłomieja Kołodzieja, Zarząd Wojewódzki Porozumienia Centrum, magazyn zastępczy Archiwum Państwowego w Toruniu, Oddział we Włocławku oraz siedziba Stowarzyszenia Edukacyjno-Teatralnego „Teatr Nasz”.
W 2017 roku budynek został wyłączony z użytkowania z powodu złego stanu technicznego.