Sukces medycyny kardiologicznej we Włocławku: pierwszy zabieg zamknięcia przetrwałego otworu owalnego

Włocławski szpital ogłosił niedawno, że udało mu się po raz pierwszy przeprowadzić innowacyjny i skomplikowany zabieg kardiologiczny – zamknięcie przetrwałego otworu owalnego (PFO). Jest to procedura, która ma na celu prewencję poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak udar mózgu.

PFO jest niezamkniętym otworem między lewym a prawym przedsionkiem serca, który normalnie powinien zasklepić się po porodzie. Jeżeli tak się nie stanie, otwór ten może prowadzić do nieprawidłowego przepływu krwi między przedsionkami, co z kolei może spowodować tworzenie się skrzeplin krwi i tym samym zwiększa ryzyko udaru mózgu.

Złożona procedura, o której informuje włocławski szpital, polega na wprowadzeniu do wnętrza serca specjalistycznego urządzenia zwane okluderem. Jego zadaniem jest mechaniczne zamknięcie otworu owalnego. Procedura ta wykonywana jest poprzez żyłę w nodze pacjenta, za pomocą najnowocześniejszego sprzętu medycznego, w tym echokardiografu transoesophageal i fluoroskopu.

Sukcesem przeprowadzonego zabiegu chwali się Włocławski szpital, podkreślając, że jest to kolejny krok w podnoszeniu standardów świadczonej tutaj opieki medycznej.

W dniu 9 grudnia w Pracowni Angiografii Oddziału Kardiologii doszło do historycznego momentu dla medycyny we Włocławku – wykonano pierwszy zabieg zamknięcia PFO. Poddano mu 39-letniego pacjenta, który niedawno przeszedł udar mózgu o niewyjaśnionej przyczynie. Zabieg trwał zaledwie 20 minut i zakończył się pełnym sukcesem, bez żadnych powikłań. Już następnego dnia pacjent mógł opuścić szpital w dobrym stanie zdrowia.

Procedurę przeprowadzili prof. Krzysztof Kaczmarek i dr Maciej Banasiak. Lekarz Łukasz Graczykowski, kierownik Oddziału Kardiologii w WSS we Włocławku, wyraził swoją satysfakcję z faktu przeprowadzenia tego zabiegu, podkreślając, że oznacza to systematyczny rozwój kardiologii w Włocławsku.

Szpitale neurologiczne z Włocławka i Lipna planują współpracę z włocławskim centrum w zakresie kwalifikowania pacjentów do tego typu zabiegów. Zapraszamy do współpracy wszystkie ośrodki, nie tylko regionalne, celem kwalifikacji do leczenia zabiegowego chorób strukturalnych serca oraz sprawowania nad nimi dalszej opieki – mówi doktor Graczykowski.